اصول حقوقی مدیریت کسب و کار

با سلام

یکی از چالش هایی که بسیاری از کسانی که می خوان یک کسب و کار رو راه اندازی کنند و بعد از اون هم مدیریت کنند این هست که یک منبع کامل نیست که بتونن از طریق اون با شرح تکالیف قانونی خودشون آشنا بشن! و متاسفانه به علت اطلاع رسانی های ضعیف سازمان های ذینفع نیز بسیاری از افرادی که با انرژی بسیار دارند کار می کنند دچار ضرر و زیان های بسیاری میشن.

از جرائم بیمه و دارایی گرفته، تا ثبت تغییرات شرکت و حتی حسابداری ساده!

توی این پست سعی داریم تا مقداری شما رو با اصول کلی شرکت داری از ثبتش تا امور جاری حقوقیش آشنا کنیم تا به امید خدا حداقل مشکلات حقوقی کسب و کار به حداقل برسه و بشه توی این فضای عجیب کسب و کار به فعالیت حرفه ای ادامه داد!

۱- خب اولین مرحله در خصوص ثبت و تمدید شرکت هست که به صورت خیلی ساده در شکل زیر مراحلش شرح داده شده.

۲- بعد از اینکه مراحل ثبت رو انجام دادید و وارد محیط کار شدید بایستی به یک سری نکات حتما توجه کنید تا بتونید امور حقوقی شرکتتون رو به نحو احسنت انجام بدید. در جدول زیر این نکات ذکر شدند.

ردیف عنوان شرح
۱ لیست حقوق این لیست به صورت ماهیانه می بایست رد شود و مهلت ارسال و پرداخت آن تا انتهای ماه بعد می باشد.

این لیست را می توان به صورت آنلاین در سامانه مرتبط دارایی ایجاد و ثبت کرد.

آدرس فعلی سامانه:

http://salary.tax.gov.ir

۲ لیست بیمه این لیست به صورت ماهیانه می بایست رد شود و مهلت ارسال و پرداخت آن تا انتهای ماه بعد می باشد.

لیست با استفاده از نرم افزار List Disk ایجاد می گردد و می بایست فایل های خروجی در سامانه تامین اجتماعی بارگزاری، ثبت و پرداخت گردند.

آدرس فعلی سامانه:

http://samt.tamin.ir/

۳ صورت معاملات فصلی – ماده ۱۶۹ گزارشات خرید و فروش فصلی می بایست تا انتهای اولین ماه فصل بعد از سامانه مرتبط ثبت گردند.

آدرس فعلی سامانه:

http:// tax.gov.ir

۴ اظهارنامه ارزش افزوده گزارشات خرید و فروش فصلی می بایست تا انتهای اولین ماه فصل بعد از سامانه مرتبط ارزش افزوده ثبت گردند گردند.

آدرس فعلی سامانه:

https://evat.ir/

۵ اظهارنامه مالیاتی این اظهارنامه که شامل تمامی هزینه ها و درآمدهای سال قبل می باشد می بایست توسط یک حسابدار یا شخصی مسلط به امور مالیاتی تنظیم گردد. این اظهارنامه می بایست تا انتهای تیرماه سال بعد ارسال گردد.

آدرس فعلی سامانه:

http:// tax.gov.ir

۶ دفاتر کل یا روزنامه این دفاتر می بایست به صورت مستمر در توسط فردی مسلط به امور حسابداری نگارش شوند. در زمانی که از سمت اداره دارایی شما را جهت حسابرسی سالیانه فراخوانی می کنند، این دفاتر جهت اثبات صحت اظهارنامه شما نقشی کلیدی بازی می کنند.
۶ تغییرات و تمدید شرکت با توجه به اساسنامه شرکت جهت ایجاد هرگونه تغییراتی در شرکت می بایست صورتجلسه ای رسمی تنظیم نموده و علاوه بر مهر، امضا و ارسال آن برای اداره ثبت شرکت های استان خود. نسخه الکترونیکی آن را نیز در سامانه ثبت اسناد کشور به نشانی: http://irsherkat.ssaa.ir ثبت نمایید.
۷ مفاصا حساب بیمه پس از اتمام هر قرارداد می بایست سندی را از اداره بیمه مبنی بر اینکه تعداد افرادی مشخص در پروژه فعالیت داشته اند دریافت نمایید، تا اداره بیمه طلب پولی جداگانه از شما نکند. همچنین سازمان طرف قرارداد نیز با شما تسویه نماید.
۸ گواهی نامه ثبت نام در ارزش افزوده

 

این گواهی نامه جهت دریافت ارزش افزوده قراردادها الزامی می باشد و معمولاً می بایست به صورت سالانه تمدید گردد.
  سایر مجوزها شامل:

گواهی رتبه شورای عالی انفورماتیک

گواهی افتا

eNamad

نظام صنفی

 

۳- یک نکته مهم دیگه هم که حسابداری هست. اگر کارتون پیچیدگی چندانی نداره، توصیح میشه که حتما و قطعا از برای ثبت حساب ها از حسابدار و نرم افزارهای حسابداری دوری کنید(عللتش هم تجربیات شخصی بسیار تلخی هست که با حسابداران داشتم).

خودتون به سادگی می تونید یک فایل اکسل شبیه به این فایل که براتون پیوست کردم داشته باشید و درآمدها و هزینه هاتون رو در هر فصل یا ماه در اون وارد کنید و خیلی ساده حسابداری خودتون باشید.

۴- و در نهایت علاوه بر موارد حقوقی که خدمتتون گفتم شما نیاز دارید تا یک سری فرایند کاری داشته باشید، یک سری اصول برای مدیریت منابع انسانی و … که فکر کنم شکل زیر که به عنوان سیستم عامل کارآفرینی یا EOS(Entrepreneurial Operating System) شناخته میشه می تونه کمک خوبی بهتون کنه.

امیدوارم این مطلب بتونه در راستای مدیریت بهتر کسب و کارتون مفید و موثر واقع بشه

از دوستان عزیز و با تجربه نیز تقاضا دارم تا با ارائه نکات تکمیلی به غنی تر شدن این مطلب کمک کنند.

 

به امید داشتن ایرانی بهتر و فضای کسب و کاری با ثبات! 

موفق و پیروز باشید

امیر درجه

رئیس کمیسیون نرم افزار، کسب و کار و فناوری های نوین سازمان نظام صنفی فارس

مدیر عامل شرکت پالاپال پرداز فارس 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *